Genel

Müzik Gurusunun Güncesi#6

Bu erkek ne saçmalıyor diyenleriniz olabilir. Fakat müzik en yoğun günümde bile hayatımda olan tek şey. O yüzden ileride müzik blogu açmayı düşündüğümden önden burada karalıyorum. Aynı zamanda buralarda farklılık olsun maksat.

Progressive(prog) rock dinlemeye ilk başladığımda, o zamanlar bilincinde değildim gerçi, fakat geri dönüşü olmayan bir yola giriyordum. Babamın arşivinden x2 Alan Parsons Project, x1 Gentle Giant, x1 Pink Floyd kasedi dinlediğimde çoktan o yoldaki ilk çıkışı, ikinci çıkışı ve son çıkışı da kaçırmıştım. İnanılmaz bir hanıma aşık olmak şeklinde bir şey. Artık müzikten beklentim ciddi halde artmıştı. 4/4 ritimli ve perküsyonunda sıfır nüans bi parçayı dinlerken rahatsız olmak. Enstrümantal olarak sığ, güzel cümleler kurmayan bayağı ilerleyen parçalardan pek tat alamamak şeklinde yan etkisinde bırakır oluşmaya başlamıştı. Şu demek oluyor ki bi Queen-Under Pressure veya Billie Eilish-bad guy dinlerken aldığım keyif hala başka doğal olarak, fakat peş peşe oldukça bayağı parça dinleyemez oldum.

İşin içerisine progressive metal girmesi ise oldukça seneler sonrasında oldu. İlk 7 yaşımda prog rock dinlemeye başlamıştım. Anthrax, Metallica, Megadeth, Venom, Manowar şeklinde Trash, black, power şeklinde metal türlerini dinlemeye ise sadece orta okul tarihi başlamıştım. Bazıları prog karakterleri olan gruplardı fakat tam olarak prog metal değillerdi. Ve ilk prog metal tadını Pagan’s Mind grubuyla aldım. Sene 2008 idi albümün çıkışından 3 sene sonrasında. O zamanki sevgilim de bayılmıştı bu gruba :) her dinleyişimde aklıma o gelir o yüzden.

Pagan’s Mind – Enigmatic: Calling albümünü ilk kere duyduğumda metale bakış açım, müziğe bakış açım tamamıyla değişti. Bugün prog metal denildiğindeyse inanılmaz heyecanlanıyorum. O zamanlar yalnız Pagan’s Mind ile kısıtlıydım. Fazlaca sonraları Dream Theater, Haken, Kingcrow şeklinde süper progmetal gruplarıyla tanıştım. Onlardan da ileride bahsederiz. Doğal olarak forumdan atılmazsam :)

Fakat şimdilik prog ve metal sevenler ve ya müşerref olmak isteyenler için:

Pagan’s Mind – Enigmatic: Calling

Prog rock/metali tanımak için tek bir albüm yetmez, ilerleyen günlerde başka paylaşımlara da talih verin o yüzden. Doğal olarak ki Demet Akalın’dan Pagan’s Mind’a geçiş olanaksız olabilir fakat rock ve metal dinleyenlerin progla tanışması ve ısınması olası. Gerçi yalnız rock ve metal değil prog house dubsteb şeklinde bir oldukça prog tür mevcut. Dubsteb demişken sonraki paylaşımın mevzusu prog metal grubu Haken’in dubsteb öğesini de katmış olduğu bir parçası :

Haken – The Endless Knot

 
Kendi adıma zevkle okuyorum, arada farklı tatlar iyidir… (y)
 

kadikoylu’ Makbuz:

Kendi adıma zevkle okuyorum, arada farklı tatlar iyidir… (y)

Sevindim, teşekür ederim ☺

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu