Genel

Bir müzik gurusunun güncesi#3

Bugün oldukca fakat çoook hususi bir gruptan bahsedicem son bir kaç albümlerini sindirmem 2 3 sene sürdü diyebilirim; Kaipa.

Evet KA-İP-A, İsveç’ten çıkan bir çağıl prog efsanesi daha.

Hani birtakım sofralar vardır öyleki güzeldir ki, ne kadar aç olmasanız, azca yicem telkiniyle otursanız da, çatlayana kadar yedirtir. İşte öyleki bir albümdü;* Children of the Sounds.

Esasen grubun her albümü benzer bir his yaratıyor. Prog rock türünde, lafları ve müziğiyle değişik dünyaları bu şekilde yaşatan başka bir öbek daha pek duymadım. Genel anlamda, lirik ve enstrümantal olarak; epic, düşlem, ütopik biçim konsepti olan öbek, her albümde kuvvetli bir konsept yaratmayı başarıyor; Hans Lundin faktörü doğal ki :)

Vokal hikayesinde uzun süreden beri bu şekilde bir öbek görmedim, liriklerin kalitesi vokal kısmında da taviz vermiyor. İskandinavya’nın yanık seslerinin sıkı eğitilmiş hali, son yıllarda favorim olmaya başladı. Rahmetli babam da duysaydı keşke şunları, o da severdi inanırım. İki lead vokal var bir adam bir karı, arkada bir oldukca yerde back vokale veya yan anlatıcı vokallere de yer vermişlerdir.

Children of the Sounds, önceki albümlerine nazaran daha swingvari, daha akıcı bir yapıya haiz olsa da: Epic enstrümantal ve vocal geçiş bölümleriyle köküne kadar prog rock albümü bulunduğunu hissetiriyor. Şu ana kadarki en iyi albümleri demek zor. Fakat mutlaka eşi eşsiz bir kaipa albümü daha olduğu emin. Dinlediğim en iyi duble konsept albümlerden biri oldu.

Ve mutlaka bir müzik gurusu için must have. 10/10
Öteki Kaipa albümlerine de göz atın bence. Bilhassa 6 yaşına girecek olan, Sattyg.

Sattyg Trailer: KAIPA: Sattyg Sessions (Clips from the recording of the album Sattyg) – YouTube

Children of the Sounds Trailers:
KAIPA – Children Of The Sounds (Album Trailer Pt.1) – YouTube

KAIPA – Children Of The Sounds (Album Trailer Pt.2) – YouTube

Bir tek prog rock klasiklerinin içinde takılı kalanlar için söylüyorum; Her sene akıl almaz çağıl prog işlere imza atılıyor. Kaçırmayın, arşivinizi genişletin. Yes, Genesis, GG, Rush, Camel, APP,* Nektar falan filan derken yüzlerce efsaneleşmiş öbek geldi geçti. Fakat bu daha iyilerinin gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Hem mix kalitesi ve teknikleri 20 yılda o denli terfi etti ki 2000li çıtır projeleri dinlemesi daha da eğlenceli. Ki Alan Parson şeklinde bir efsanenin mixlediği son prog albümlerinden de sonrasında bahsedicez. Son mixlediği albümlerden biri aslına bakarsan başka bir ölçüde.

İyi dinlemeler:) Müzikle kalınca.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu