Genel

Bir müzik gurusunun güncesi#2

Belli bir dönemde karşımıza öyleki bir albüm menfaat ki, tam ihtiyacımız olan şeyler ondadır. İstediğimiz enstrüman hareketleri, duyguları tamamen verir. Ara ara de öyleki dönemlerde albümlerle karşılaşırız ki ne kadar iyi de olsa yanlış zamanda karşılaşmışızdır. O anki modla o albümü pek de beğenmeyiz. İşte benim için öyleki bir albümdü: Immigrance.

Snark Puppy grubu süper öbek olarak nitelendirdiğim ve bir çoğu kez da öyleki görmüş olduğu üst düzen müzisyenlerin proje grubudur. We Like it Here albümüyle de bunu kanıtlamışlardı. Bir fazlaca albümde beni etkilemişlerdi fakat We Like it Here ile tam kalbimden vurmuşlardı. Kim bilir doğru zamanda karşılaşmıştım albümle, hala en büyük göz ağrılarımdandır. Bir ihtimal konser-albüm olması da bunda hisse sahibiydi. Dinlediğim en iyi konser-albümüydü. Pek de bu ölçüde örneği yok aslına bakarsan. Stüdyo albüm kaydı kadar titiz fakat bir o denli serbest ruhluydu.

Gelelim İmmigrance’a, Martın ortalarında ben seneler sonrasında yine ümit vaadeden bir ilişkiye adım atmak üzereydim, fakat aramızdaki büyük çekime karşın birtakım problemler yaşadık ve daha başlamadan ayrıldık. Bunun şokunu doğal olarak ki müzik tek başına silemeyecekti. 15 Mart, Snark Puppy – Immigrance’ı sürdü. Tam da ihtiyacım olan fusion albüm buydu. O an dinlediğimde bunu farkedemedim. Nereye baksam onu görüyor, ne dinlesem onu duyuyordum.

Aradan 2 ay geçti, bu sefer Snark Puppy’e vefa borcumu ödemeye, daha sağlam kafayla geldim. İNANILMAZ! İlk dinlediğimde eh kötü değil söylediğim albüm son zamanlarda dinlediğim en iyi fusion albümlerden biriymiş. “Even us” parçasıyla albüm biterken ayağa kalktım ve hürmet duruşuna geçtim. Bravo Puppy tekrar yaptın titiz ve ruh dolu bir kayıt daha.

Daha ilkin pek fusion dinlememişler, hep yüksek ritimli ve enerjili parça ve albümlere alışmışların uzak durması ihtiyaç duyulan muhteşem bir albüm. Fusion severlere müjde nur topu şeklinde bir evladımız oldu, kucağınıza alabilirsiniz!

Ve doğal olarak ümit ederim doğru zamanda yüz yüze gelirsiniz. Eğlenceli dinlemeler.

İmmigrance’tan iki parça:

Snarky Puppy – Xavi (Behind The Scenes) – YouTube

Snarky Puppy – Bad Kids to the Back (Official Video) – YouTube

Bu da bahsettiğim öteki konser-albüm We like it here’dan en sağlam parça:

Snarky Puppy – Lingus (We Like It Here) – YouTube

Herbie Hancock parçadaki soloyu duymuştur ümit ederim :)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu