Genel

Bir müzik gurusunun güncesi#1

Küçük bir ön lafla başlamalı; Küçüklüğümde 5 6 yaşlarımda rahmetli babamdan kalma büyük müzik arşivini tüketerek müzikle tanışmaya başladım. Benim için müzik, babamın ruhunu yaşamak ve ondan kalan en eğlenceli mirastır.
Haliyle seneler sonrasında arşiv yeterli gelmemeye ve babamın yolundan daha fazlaca müzik keşfetmeye başlamıştım. Artık yaşım 25’e dayandı. Birtakım şeyler oturmaya başladı; müzik dinlerken iyi ki enstrümana zamanında başlasam da devam etmemişim diyorum, bu kadar üst düzen müzisyenleri dinledikten sonrasında, yapacağım müzik uzun vakit beni rahatsız eder doygunluk etmezdi. O yüzden dinlemesi güzel.
Bunca sene süresince fazlaca tür dinledim birtakım türler hep favorim olarak kaldı bunlardan en büyüğü de progressive rock/metal, ve son zamanlarda çıkan benzer bir tür cinematic rock oldu.
Buyursunlar 2018 yılının aleni ara en iyi concept progressive rock/cinematic rock albümü: Ostura – The Room

Ve bu albümde sanırım Türk olan misafir sanatçı Serbest Abbak’ın gitar solosu son zamanlarda dinlediğim en başarıya ulaşmış sololardan parçayla bütünleşmiş ruhunu yaşayan bir solo. Aşağıda bağlantılarda var.

Albümün giriş parçası ve ortasından karakterini yansıtan bir gitar solo paylaşıyor, full albümü baştan sona tek nefes dinlemenizi şiddetle öneri ediyorum.

Ostura-The Room (Audio) – YouTube

Ostura – Özgür Abbak guitar solos on Only One from – YouTube

Ve albümden iki adet minik vocal örneği :

Ostura – Inside The Room Eps 05 Mourning Light – YouTube

Ostura – Inside The Room Eps 04 Michael Mills (toehider) Vocal Session – YouTube

iyi seyirler – cinematic rock ehmmm :)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu